صدای ما بلندتر است پس ما بر حقیم!

چندی پیش ساعت حدودا 10 شب VOA  و البته BBC فارسی علیه السلام در خبری فوری گفتند ایران قصد ترور سفیر عربستان را داشته است. من در مورد این خبر قصد قلمفرسایی یا تحلیل ندارم اما بحثم در مورد عبارت خبر فوری است. اصولا شبکه های خبری برای عنوان خبر فوری تعاریف مشخصی دارند و بنا به سیاستهایشان بعضی خبرها را خبر فوری اعلام می کنند و بعضی خبرها را اصلا پخش نمی کنند. ای بسا در شبکه ای یک خبر سانسور می شود و در شبکه ای دیگر همان خبر می شود خبر فوری! (البته سبکه العربیه العربیة استثنا است اون همیشه خبر فوری در چنته دارد!)

همین چند وقت پیش bbc فارسی در خبری فوری با کلی تفصیل و تفسیر اعلام کرد که آمریکا یک بابایی بنام العولقی از سرکردگان القاعده را در یمن کشته است. همه می دانیم ایرانیان (نه افغانها) خیلی دنبال اخبار القاعده نیستند حتی نمی دانند القاعده چه چارتی و چه فعالیتهایی دارد ولی bbc بنا به سیاستهایش این خبر را برای همه ی فارسی زبانان بعنوان خبر فوری پخش می کرد و اگر دنبال اهدافش در مورد ایرانیها باشیم حداقلش این بود که می خواست قدرت آمریکا را به رخ ما بکشد و الا bbc چکار به امریکا دارد.

حالا در مورد ترور سفیر عربستان هم هر کس هر چه می خواهد داد بزند وقتی با اقداماتی مثل:

  1. خبر فوری
  2. پخش همزمان از شبکه های مختلف با هماهنگی قبلی
  3. آوردن تحلیلگران ارشد! جهت تنویر ! افکار عمومی

مخ انسانها را کار می گیرند دیگر فریاد مخالفی نیست که بر آید. همه جا (یعنی همه ی رسانه ها با هماهنگی و مدیریت) صحبت از مابعد این اتفاق می کنند و فریاد مخالف گم می شود چون صدای دادش کمتر از BBC CNN VOA MBC ALJAZEERA EURONEWS ALARABIA و  .... است. 

 

/ 0 نظر / 18 بازدید