دروغ گفتن که کنتوری نیست!

بی بی سی فارسی طبق روال همیشه سعی در تلقین موضوعاتی دارد که در داخل ایران عکس آن موضوعات مطرح می شود. آنقدر شیوه ی خبررسانی این "تلقین" غیرحرفه ای است که هر مخاطبی به راحتی جمله بندی آن را تشخیص داده و شاید لبخندی معنادار هم بزند!

در ایران عملکرد ائنلاف ضد داعش را نوعی عوامفریبی دانسته و آن را در پیروزی های مردم عراق بی تاثیر می دانند حال بی بی سی فارسی می خواهد بگوید که چنین نیست. ببینید خبر را اینگونه منتشر می کند:

"نیروهای پیشمرگ کرد عراق با حمایت جنگنده‌های کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا در حال پیشروی در داخل شهر ایزدی‌نشین سنجار در شمال عراق هستند. " 

خلاصه این تیکه از خبر منو کشته که:

با حمایت جنگنده‌های کشورهای ائتلاف به رهبری آمریکا

- آیا لازم است بگوید با حمایت امریکا؟

- اگر نگوید؛ مخاطب خبر را ناقص دریافت می کند؟

حال متن خبر کامل از YJC.ir:

"به گزارش سرویس بین‌‌الملل باشگاه خبرنگاران ؛ "عدنان السراج" در گفت وگو با شبکه خبری العالم، اظهار داشت: هماهنگی ارتش و نیروهای هوایی؛ و همچنین نیروهای داوطلب مردمی و نیروهای پیشمرگه و نیروهای ویژه در شهر دهوک و علاوه بر آن، حضور عشایر عراق در تلعفر، ایزدی ها در سنجار و شنکال، و همچنین کُردها در زمار و جلولاء و سایر مناطق برای آزادی موصل، بسیار زیاد بود.

وی افزود: توافق شده است که نیروهای هوایی ائتلاف جهانی، دخالت نکنند. لذا آنچه در پایگاه عین الاسد رخ داد با شرکت نیروی هوایی ، عشایر ، ارتش و نیروهای مردمی عراق بود که بیش از 128 داعشی به هلاکت رسیدند .  
السراج گفت: این عملیات، در مساحتی حدود ششصد کیلومتر مربع از منطقه بسیار مهم الجزیره تا مناطق تحت سلطه گروه تروریستی داعش انجام می شود اما ائتلاف بین المللی نقشی در آن نداشته و تنها نیروهای عراقی در آن ایفای نقش می نمایند."
و باز هم قضاوت با شما!
/ 0 نظر / 23 بازدید