ایران و سوریه؛ یک مساله و چند نگاه – اکبر گنجی - ‏‎ BBC‏ فارسی

آقای گنجی کاش به جای تقسیم بندی های عریض و طویلی که درباره ی مواضع طیفهای مختلف ایرانیان در مورد تحولات! سوریه انجام داده اید از نسبی نگری به مطلق نگری روی می آوردید.

«تحولات سوریه» (که البته به لطف رسانه های غربی و عربی نام تحول به خود گرفته) را باید بالاتر از سطح «بهار انقلابهای عربی» نگریست و نباید اتفاقات سوریه را مثل مصر و یمن و لیبی و بحرین دانست و واقعا هم نیست. البته به چند دلیل و از جمله:

-          تمام انقلابهای عربی بر ضد حاکمانیست که دوستان غرب محسوب می شوند اما سوریه بخاطر حمایت از گروههای لبنانی و فلسطینی همواره مغضوب آمریکا بوده و بر خلاف دولت مصر سالانه 2 میلیارد دلار کمک بلاعوض از آمریکا دریافت نکرده است.

-          حمایت عربستان (بازوی خاورمیانه ای آمریکا) از صالح یمنی، پناه دادن به بن علی تونسی، یار غار مبارک مصری، ارسال نیرو به بحرین و... خود شاخصی از تفاوت میان سوریه و این کشورهاست زیرا عربستان با ژست بشردوستانه از تحولات سوریه حمایت می کند.

-          در میان این همه انقلاب و تحول، رییس گروه تروریستی القاعده (ایمن الظواهری)؛ با کمال تعجب از انقلاب مردم سوریه حمایت کرده است چرا؟ چرا ایمن الظواهری از کشور دیگری نام نبرد؟ مگر مردم بیچاره لیبی را قذافی قلع و قمح نکرده است مگر نیروهای کافر! ناتو به این بلد اسلامی حمله نکرده اند؟

-          اوباما گفته که اسد باید برود ولی در جریان لیبی حتی تا این اواخر هم از رفتن قذافی حرفی به میان نیاورد. برای سایر دیکتاتورها که ما چیزی جز «لازم است دست به اصلاحاتی بزنند» از آقای اوباما نشنیدیم.

گرچه تفاوتهای دیگری هم هست ولی برای یک انسان باریک بین همینقدر برای تامل کفایت می کند. قیاس اسد با صدام واقعا هم بی انصافیست هم گول زدن خلق الله. سوریه مثل صدام به چند کشور حمله کرده است؟ آیا مثل صدام که جنایتکار بودنش محرز است سوریه هم علیه اقلیتها همان رفتار صدام را دارد؟ گور دسته جمعی از کردها در کجای سوریه می توان یافت؟ سوریه بمب شیمیایی در کجا استفاده کرده است؟

به هرحال آدمی که بیرون را از درون چاه ببیند فقط دنیایی به اندازه دهانه چاه می بیند مشکل شما هم نگاه به موضوع در حد انقلابهای عربی است ولی شاخ و برگ داستان بیش از ادعای شماست. اگر شما هم به این شاخ و برگها واقف بودید تداوم رژیم بعث سوریه را  (بطور مطلق) بهتر از تداوم رژیم آل خلیفه در بحرین می دیدید.

/ 0 نظر / 23 بازدید